Kāpēc kalni ir labāki par ieplakām

Šajā postā - ne par tūrisma tēmu, kā varētu likties pirmajā brīdī. Šoreiz par AFR. Par palielinātu vai samazinātu AFR kādā no frekvenču apgabaliem. Vai, ja jums nepatīk ''sausā fizika - AFR'', tad - par pārāk ''klusu'' vai ''skaļu'' austiņu skanējumu kādā frekvenču joslā.


Protams, ideālā gadījumā austiņas (un arī jebkurš cits skaņas avots, piem., skandas) visus toņus atskaņo ideāli sabalansēti. Vai arī - ja tembrāli iekrāsoti, tad tieši tā, kā to ir vēlējies austiņu/skandu izgatavotājs vai jūs: lietotājs. Praksē, kā meš zinām, nekas nav ideāls. Kur nu vēl austiņas - austiņu skanējums ir būtiski atšķirīgs starp modeļiem.


Ja kādā frekvenču joslā austiņas skanējums tembrāli nav ideāls, ir iespējami divi varianti:

a. austiņu atdeve ir palielināta (ir atdeves ''kalns'');

b. austiņu atdeve ir samazināta (ir atdeves ''ieplaka'').


Kāpēc veidojas ieplakas un kalni? Tipiskākais iemesls - skaņas (vairākkārtēja) atstarošanās. Skaņa atstarojas closed back austiņu izstarotāja ''aizmugurē''. Skaņa atstarojas jebkuras over-ear austiņas izstarotāja ''priekšpusē'' - telpā starp austiņu un klausītāja galvu/external ear. Ja atstarotā skaņa summējas ar izstaroto, veidojas ''kalns'' - atdeve palielinās. Ja atstarotā skaņa ir pretfāzē ar izstaroto, veidojas ''ieplaka''.


Kas ir labāks - kalns vai ieplaka?

Pašsaprotami, ka salīdzināt var ''vienādus'' kalnu ar ieplaku. Es abus gadījumus salīdzināšu no izstarotās jaudas skatupunkta.

Pieņemsim, ka abos (gan ''kalna'', gan ''ieplakas'') gadījumos austiņai ir pievadīts 1mW elektriskās enerģijas. 

Ja ''kalns'' ir +3dB, efekts ir tāds, it kā mēs ideālai austiņai būtu pievadījuši 2mW elektriskās jaudas.

Ja ''ieplaka'' ir -3dB, efekts ir tāds, it kā mēs ideālai austiņai būtu pievadījuši 0.5mW elektriskās jaudas.

Attiecīgi, lai sasniegtu ideālu rezultātu, ''kalna'' gadījumā pievadāmā elektriskā jauda ir jāsamazina 2X (līdz 0.5mW) , bet ''ieplakas'' gadījumā jāpalielina 2X, t.i.: līdz 2mW.


Pievadāmās jaudas samazināšana ir daudz labāka situācija! Kāpēc?

a. samazinot pievadīto elektrisko jaudu, samazinās arī austiņas izstarotā akustiskā jauda. Samazinās arī nevēlamo (''kaitīgo'' - to, kas veido ''kalnu'' vai ''ieplaku'') izstarojumu apjoms;

b. ja jāpievada mazāka elektriskā jauda, komfortablāk jūtās gan austiņu pastiprinātājs, gan pati austiņa. Komfortablāk - mazāk karst, mazāki skaņas kropļojumi;

c. ja ''ieplaka'' tiek koriģēta elektrski (ar EQ atskaņotājā) pirms DAC, tiek zaudēts dinamiskais diapazons; iespējami specifiski kropļojumi (dēļ Compressor darbības vai hard clipping, ja tāds nav);

d. ja ir jākoriģē ''kalns'', to var izdarīt ''pasīvi'', t.i., pēc austiņu pastiprinātāja, tādējādi ''nebojājot'' visu atskaņošanas traktu. Viss atskaņošanas trakts joprojām ir ''lineārs'' - nekādu papildus kropļojumu, zaudēta dinamiskā diapazona, utjpr.


Komentāri

Šī emuāra populārākās ziņas

Lielākās vilšanās

Kāpēc ''parastās'' austiņas ir mēsli?

Passive soundstage