FIIO Q15 apskats

Šo apskatu satura ziņā es apzināti veidošu atšķirīgu no citiem, internetā sastopamajiem. Tādēļ, domāju, ka jums būs interesanti.

2023.gada pašā izskaņā FIIO lietotājiem nodeva savu jaunāko veikumu: DAC/Headphone pastiprinātāju Q15. Q15 ir flagmaņa Q7 jaunākais brālis. Paskatīsim tuvāk, kas šis ir par ''zvēru''.



Flagmanī Q7 skaņas traktā tiek izmantoti:

DAC: ES9038 no ESS Technology; 

OPA926 LPF un AAA 788 izejas jaudas moduļus no TXA.

Savukārt, Q15 tiek izmantoti:

DAC: AK4191 + AK4499EXEQ Velvetsound no Asahi Kasei 

OPA1612 (4 pcs) LPF un SGM8262 izejas kaskādē.


Abu atskaņotāju izmantotie DAC ir augstāko plauktu izstrādājumi ar ļoti augstiem tehniskajiem parametriem. Jā, lai realizētu šo DAC potenciālu, ir augstas prasības visam pārējam - barošanas avotiem, PCB konfigurācijai, LPF, I/U pārveidotājiem, u.c. komponentiem. Taču, pat realizējot 10..20% no šo DAC potenciāla, iegūstam augstas klases iekārtu.

Abu atskaņotāju jaudas pastiprinātāji ir AB klases, ar DC coupling visā signāla ķēdē. Abu atskaņotāju jaudas pastiprinātāji ir ar zemu (tuvu 0) izejas pretestību.

Kāpēc es minu šīs tehniskās nianses?

Tehniski izglītoti cilvēki no šīm niansēm saprot:

a. DC coupling nozīmē - līdz pat infraskaņai šo atskaņotāju AFR/skanējums būs neitrāls;

b. AB klases pastiprinātājs ar zemu izejas pretestību nozīmē - basa/midbasa/midrange reģionā skanējums būs neitrāls, skaidrs, detalizēts;

c. izmantotie augstas klases jaudas moduļi (ar lielu ātrdarbību uz ļoti zemiem THD/IMD, lielu izejas strāvu) nozīmē skaidru skanējumu arī augšējos reģistros.

Ja kāds saklausa skanējuma atšķirības starp abiem modeļiem, iesaku double-blind testus! Esmu pārliecināts - spēja atšķirt šos modeļus pazudīs.


Man būtiskākais bija - novērtēt, vai ar solīto izcilo mikrodinamiku un augsto s/n viss ir kārtībā. Fiio norāda, ka output noise ir ļoti zems: ap 3..4uV. Tas lielā mērā sasniegts, pateicoties 15(!) lineārajiem barošanas avotiem. 

S/n šai iekārtai tiešām ir ļoti labs. Pat ar augstas jūtības austiņām fona troksnis nav sadzirdams.

Viens (vismaz viens) barošanas avots gan nav linear (tas ir switching tipa) - tas ir akumulatoru lādēšanas avots, kas no USB 5V sprieguma to paaugstina līdz +/-7V akumulatoru lādēšanai. Bet, arī šeit viss ir kārtībā - pieslēdzot/atslēdzot akumulatoru lādēšanu (un arī akumulatoru lādēšanas laikā), nav dzirdami nekādi sprakšķi, ne arī cita veida traucējumi. Arī USB pieslēguma izmantošana mūzikas atskaņošanai nerada nekādus dzirdamus traucējumus.

Arī ieslēdzot un izslēdzot ierīci, austiņās nav dzirdams nekāds troksnis - arī šajā ziņā viss ir kārtībā.

Q15 jaudas pastiprinātāja IC spēj nodrošināt pat virs 300mA izejas strāvu. Tas nav maz! Pat pie liela atskaņošanas skaļuma - nekādu problēmu ar zemomīgu (16 Ohm) austiņu slodzi.

Dažas tehniskas nianses, kurām pievērsu uzmanību:

Skaļuma regulēšana notiek ar smalku soli. Reizēm tas nedaudz kaitina, ja skaļumu vēlas mainīt plašākā diapazonā.

Reakcija uz pause/ff/rew pogām ir ar zināmu (ap sekundi) aizturi. Pie tā ir jāpierod.

Nav ieviesta Loudness funkcionalitāte (kaut PEQ ar custom līknēm ir pieejams). Šis ir software jautājums, bet bez ilūzijām - nedomāju, ka ražotājs ieklausīsies manā ieteikumā.

Reizēm pastiprinātājs nesavienojas ar telefonu (šobrīd lietoju Note 10) pa BT, ja vispirms ieslēdz pašu Q15, tikai tad atbloķē telefonu. Viss vienmēr ir ideāli, ja telefonu atbloķē pirms Q15 ieslēgšanas. Šeit gan nav skaidrs, kas pie vainas - programmatūra Q15 vai telefona ''pusē''. Jebkurā gadījumā - nekādu lielu problēmu, tikai jāizveic Q15 off/on ''procedūra''.

Kopsavilkums: šis ir jaudīgs un kvalitatīvs austiņu pastiprinātājs. Viennozīmīgi - par to prasītās naudas vērts!

Komentāri

Šī emuāra populārākās ziņas

Lielākās vilšanās

Kāpēc ''parastās'' austiņas ir mēsli?

Passive soundstage