Vai augstāka jūtība ir labāk?

Jo augstāks lietderības koeficients (efficiency), jo augstāka austiņu, skandu - jebkura izstarotāja jūtība (sensitivity). Attiecīgi - jo augstāka jūtība, jo mazāka elektriskā jauda jāpievada. Tas ir labi. Gan tāpēc, ka pastiprinātājam ''vieglāka dzīve'', gan mazāk karst gan pastprinātājs, gan izstarotājs (skaļrunis vai austiņa).


Jo augstāka jūtība - jo lielāks maksimālais SPL, ko izstarotājs (austiņa vai skaļrunis) spēj sasniegt! Loģiski? It kā  - jā, bet... Stop! Šeit sākas interesantākais!

Kādēļ loģisks šķiet secinājums, ka augstāka jūtība spēj nodrošināt lielāku maksimālo SPL, ko spēj attīstīt izstarotājs? Tas šķiet pašsaprotami - pievadot elektrisko jaudu X (W) lielāka daļa šīs enerģijas tiek pārvērsta skaņā. Jā, tā ir, bet - ir viens cits fundamentāls parametrs, kas raksturo izstarotāja maksimālo SPL. Tas ir - mehāniskais gājiens (movement). Mehāniskais gājiens ierobežo izstarotāja maksimālo SPL basa (zemo frekvenču/toņu) apgabalā.

Un šajā brīdī mēs nonākam pie interesantākā. Lai palielinātu izstarotāja maksimālo SPL basu diapazonā, jāpalielina izstarotāja lineārais mehāniskais gājiens (lineārais mehāniskais gājiens - mehāniskais gājiens, kura ietvaros nelineārie kropļojumi nepārsniedz noteikto normu). Šis ir ļoti vienkāršs secinājums, domāju - neviens neiebildīs.

Kā palielināt maksimālo pieļaujamo lineāro mehānisko gājienu?

a. skaļruņiem un dinamiskā tipa austiņām - tiek veidotas ''garas'' spoles; tiek veidoti ''gari'' magnētiskā lauka (magnetic field) ''koridori'';

b. planar tipa austiņām - tiek palielināts attālums starp magnētu arrays.

Abos gadījumos tiek veidoti nemainīga magnētiskā lauka (magnetic field Bl) apstākļi, difuzoram (membrānai) kustoties. Jo lielāks difuzora (membrānas) lineārais mehāniskais gājiens, jo plašākam jābūt šī vienmērīgā Bl apgabalam. Šeit sākas problēmas - ražotājs var izgatavot izstarotāju ar lielu Bl (un augstu jūtību), bet īsu/šauru magnētiskā lauka koridoru, vai arī garu/plašu koridoru, bet ar daudz vājāku Bl (attiecīgi - zemu jūtību). Arī šai problēmai izskaidrojums ir vienkāršs - magnētu enerģija ir ierobežota. Šo enerģiju var sakoncentrēt vienā mazā, spēcīgā ''lodītē'', vai arī - izdalīt to lielākā telpas daļā. 

Tātad - lai iegūtu lielāku maksimālo lineāro gājienu, (piespiedu kārtā) jāsamazina jūtība! Izrādās, ka basu diapazonā lielāku maksimālo SPL nodrošinās izstarotājs arzemāku jūtību! Domāju, ka daudziem šis ir pārsteigums.


Un posta nobeigumā - reāls piemērs.

Audeze MM100 vs HifiMan XS.

Abu austiņu pretestība ir līdzīga: ap 16 Ohm. Tātad - elektriskā jauda arī tiek pievadīta līdzīga. Audeze MM100 ir augstāka jūtība, par to nav šaubu. Taču... Audeze MM100 jau pie relatīvi pieticīga SPL ''aiziet putrā'' - šīm austiņām sākas lieli kropļojumi. Audeze XS, kaut arī skan klusāk (pie identiskas pievadītās elektriskās jaudas), nodrošina daudz lielāku maksimālo SPL. 

Ja jūsu phone amplifier ir ierobežota jauda, svarīgi, lai austiņām būtu augsta sensitivity. Savukārt, ja vēlaties baudīt plašu dinamisko diapazonu, jums būs nepieciešams jaudīgs phone amplifier un nav jābaidās no austiņām ar zemu jūtību!

  

Komentāri

  1. Man jau šķiet, ka atbilde ir gaužām vienkārša - protams, ka no diviem vienādiem skaļruņiem labāks ir tas, kurš jutīgāks - mazāka noslodze un saudzīgāki darba režīmi elektronikai plus vēlāk māksies virsū termiskā kompresija. Pareizi mini, ka ir ārkārtīgi grūti uzražot vūferi, kam pielietotas jaunākās tehnoloģijas veiktspējas uzlabošanai, bet saglabāta augsta jutība. Lielā mērā šādi skaļruņi tiek pielietoti PA segmentā un tur augsta jutība tiek sasniegta ar izstarotāja platību un zemu mms.

    Mūsdienās vati maksā tieši neko, tāpēc varam atļauties arī kurināt 83dBW skandas. Cita lieta, ka tad skaļruņiem jābūt optimizētiem arī lielam signālam un to TS tabulā cilvēks neredzēs.

    AtbildētDzēst

Ierakstīt komentāru

Šī emuāra populārākās ziņas

Lielākās vilšanās

Kāpēc ''parastās'' austiņas ir mēsli?

Passive soundstage